Tvar srdce...

neděle 26. květen 2013 09:29

Tyto pomalované stromy tímto symbolem jsou podél silnice  z Hradce Králové až do Hoděšovic (E442). Dotyčnému to jistě dalo dost práce, protože je jich pomalováno fakt mnoho. Tak mě přišlo na mysl se dozvědět o tomto tvaru srdce více.

Představa, že srdce je sídlem citů, se zdá stejně stará jako lidstvo samo, a až na hrstku kulturních výjimek je na celém světě srdce považováno za nejdůležitější orgán.
Prý snad původní forma symbolu srdce byla odvozena z listu břečťanu, jenž se ve starých dobách orientálních kultur používal jako ozdoba. Často se objevuje se na amforách a  lakované keramice už od roku 3000 před naším letopočtem. Postupně se dostal do Evropy, kde jej převzali Řekové i Římané.
Některé zdroje tvrdí, že způsob, jakým břečťan roste těsně při svém hostiteli, představuje milující oběť a oddanost. Proto se začal břečťanový list objevovat na řeckých a římských náhrobních kamenech a poté i na křesťanských hrobech  jako symbol věčné lásky.
Změna zeleného listu na červené „karetní“ srdce pak trvala ještě několik staletí.
Ovšem nejzajímavější  je, že přeměna tohoto srdcovitého listu na symbol lidského srdce byla způsobena nedostatkem anatomických znalostí.
Zvláštní na  příběhu symbolu srdce je, že si nikdo nevyhradil výhradní právo na jeho používání ani jej nezavrhl. Zřejmě je to jeho dokonalý design. Jeho dvě části souměrně překlopené podle středové osy mohou znamenat dva milence, muže a ženu.

DSC_0673_hdr.jpg

DSC_0674_hdr.jpg

4.jpg

DSC_0679_hdr.jpg

DSC_0680_hdr.jpg

DSC_0682_hdr.jpg

DSC_0684_hdr.jpg

DSC_0685_hdr.jpg

DSC_0687_hdr.jpg

DSC_0689_hdr.jpg

DSC_0691.JPG

DSC_0692_hdr.jpg

DSC_0694_hdr.jpg

 

DSC_0697_hdr.jpg

Ivana Flugrová

Ivana Flugrová

Ivana Flugrová

Sleduji běh událostí kolem sebe a koukám na svět skrz objektiv fotoaparátu.

Myšlenka je příčinou a reakce podvědomí účinkem.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora